Цивільний захист

3 червня 2022 рік.

Якими бувають хахисні споруди цивільного захисту?

Стаття 32 глави 7 Кодексу цивільного захисту України визначає такі різновиди захисних споруд цивільного захисту:

  • сховище – герметична споруда для захисту людей, у якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних чинників, які виникають унаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів;
  • протирадіаційне укриття – негерметична споруда для захисту людей, у якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення в разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження;
  • споруди подвійного призначення – наземні або підземні споруди чи їхні частини, що спроєктовані або пристосовані для використання за основним функціональним призначенням, зокрема для захисту населення, та в яких створені умови для тимчасового перебування людей;
  • швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту – споруда, що зводиться (виготовляється, монтується) в особливий період нарощування фонду захисних споруд та за короткий час зі спеціальних конструкцій (виробів), вимоги до яких встановлюються будівельними нормами, стандартами та правилами;
  • найпростіше укриття – це фортифікаційна споруда, цокольне або підвальне приміщення, інша споруда підземного простору, в якій можливе тимчасове перебування людей задля зниження комбінованого ураження від небезпечних чинників, а також від дії засобів ураження в особливий період.
  • Для учасників освітнього процесу найбезпечніше, щоб укриття розташовувалося безпосередньо в закладі освіти, а не на відстані в окремій будівлі. Адже якщо укриття поряд зі школою, є ризики, що не всі діти зможуть встигнути вчасно евакуюватися, адже під час повітряної тривоги кожна секунда переміщення до укриття може коштувати життя.
  • Також багато що залежить від кількості учнів та працівників у закладі освіти, від того, з якої території запущена ракета і яка це ракета. Діти можуть запанікувати, розгубитися та злякатися, що ускладнить евакуацію. Тому чим швидше діти та працівники зможуть діставатися до укриття, тим краще.






26 травня 2022 рік.

Якщо стрілянина у публічному місці

Артобстріл. Наші дії.


19 травня 2022 рік

Пам'ятка мінометні обстріли




13 травня 2022 рік.

Пам'ятка. Небезпечно - МІНИ!





 4 травня 2022 рік.

Пам'ятка системи залпового вогню



28 квітня 2022 рік.

                                          ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ КЕРІВНИКІВ

Для учасників освітнього процесу найбезпечніше, щоб укриття розташовувалося безпосередньо в закладі освіти, а не на відстані в окремій будівлі. Якщо укриття знаходиться поруч зі школою, є ризики, що не всі діти зможуть встигнути вчасно евакуюватися, адже під час повітряної тривоги кожна секунда переміщення до укриття може коштувати життя.

Якщо в закладі освіти є належне укриття, й заклад працюватиме очно, на початку навчального року для здобувачів освіти та працівників потрібно провести інструктажі щодо того, як поводитися в укритті, які предмети можна брати з собою в укриття, які – ні, тощо. Так само дуже потрібні тренувальні евакуації до укриття, бо життя і здоров’я наших дітей – найголовніша цінність, а такі тренування можуть врятувати життя.

Для оповіщення та керування евакуацією людей з приміщень навчальних закладів при оголошенні сигналу «ПОВІТРЯНА ТРИВОГА!» та при виникненні інших видів надзвичайних ситуацій необхідно скористатись наявними в закладах освіти локальними та об’єктовими системами оповіщення.

Інформація про «ПОВІТРЯНУ ТРИВОГУ» або загрозу виникнення надзвичайної ситуації може надійти керівнику навчального закладу шляхом спрацювання електричних сирен централізованого оповіщення, надходження повідомлень у телеграм-каналі Андрій Райкович/Кропивницька ОВА, «Сирени Кіровоградщини» та іншими офіційними каналами. 

Сповіщення може дублюватись через локальну та об’єктову систему оповіщення, об’єктове радіо або через три довгих дзвінка. 

 

 
 

АЛГОРИТМ ДІЙ щодо організації укриття в захисних спорудах

1. Отримавши сигнал «Повітряна тривога!» продублюйте його через об’єктову систему оповіщення (три довгих дзвінка)

2. Вимкніть всі струмоприймачі та вентиляцію,( кондиціювання).

3. Нагадайте дітям про головну мету евакуації та правила евакуації: «Не говори. Не біжи. Не штовхайся. Не повертайся».

4. Закрийте двері та вікна, візьміть з собою журнал класу (групи).

5. Організуйте вивід учасників навчально-виховного процесу до найближчого укриття. Перевірте безпечність маршруту для евакуації.

6. Об’єднуйте по два класи (групи) під час переміщення. Один вчитель очолює колону, а інший завершує колону дітей двох класів (груп).

7. Допоможіть дітям з інвалідністю та маленьким дітям.

8. Організуйте розміщення учасників навчально-виховного процесу в захисній споруді (в термін до 3 хв.).

9. Перевірте наявність дітей згідно журналу.

10. Силами ланки (визначеної посадової особи) обслуговування захисної споруди забезпечте внутрішній порядок в укритті.

11. Після отримання сигналу «Відбій повітряної тривоги!»  здійсніть організоване виведення дітей та працівників.

12. Забезпечте поповнення запасів води, медичних засобів та належний стан обладнання захисної споруди (силами ланки або визначеної посадової особи з обслуговування захисної споруди). 


21 квітня 2022рік.

Увага! Вбухонебезпечні предмети!

Мультфільми про вибухонебезпечні предмети 

https://www.youtube.com/watch?v=vVVICc46XCo

https://www.youtube.com/watch?v=YfDrcXIpkg0



12 кітня 2022 рік 

Хімічна зброя.

Зарин — бойовий хімічнийагент, що є нервово-паралітичною речовиною і може використовуватися у якості хімічної зброї. Він відноситься до фосфоро-органічних сполук.
Зарин — прозора, безбарвна рідина, яка в чистому вигляді не має запаху та смаку і може перетворюватися в  пару (газ) і поширюватися в навколишнє середовище. Тому отруєння зарином можна розпізнати лише після появи симптомів.
Ефекти зарину проявляються через накопичення ацетилхоліну в нервових синапсах та стимуляцію М- та Н-холінорецепторів.
 Мускаринові ефекти зарину: міоз, підвищене слино- та потовиділення, нудота, блювання, спазми ШКТ, брадикардія, ядуха та ін.
 Нікотинові ефекти зарину: фібриляції мʼязів, параліч дихальних мʼязів, підвищення АТ.
 Також характерними є клоніко-тонічні судоми, тремор, головний біль.

Перша допомога при ураженні зарином:

1. Негайно покиньте місцевість, де був здійснений викид зарину.
2. Піднімайтеся якомога вище (зарин важчий за повітря).
3. Використовуйте протигаз, або ватно-марлеву маску, змочену водою.
4. У безпечному місці звільніться від одягу, на який потрапив #зарин (краще розірвіть чи розріжте).
5. При потраплянні на шкіру негайно змийте залишки речовини великою кількістю води з милом.
6. Якщо зарин потрапив в очі, 10-15хв промивайте їх проточною водою або фіз. розчином. Закрапайте очі 1% розчином атропіну.
7. Якщо проникнення було аліментарним шляхом — не потрібно викликати блювання чи вживати воду.
8. Якнайшвидше введіть антидоти.
9. При судомах — бензодіазепіни.

Антидоти до зарину:

 Атропін 0.1% (блокує М-холінорецептори та та знімає мускаринові ефекти)
 Оксими (пралідоксим, обідоксим).
Це реактиватори
ацетилхолінестерази і вони застосовуються для зняття мускаринових та нікотинових ефектів зарину обовʼязково ПІСЛЯ введення атропіну. Використовується лише один з представників оксимів.

Як діяти при отруєнні зарином?


11 квітня 2022 рік 

ОТРУЄННЯ ЧАДНИМ ГАЗОМ


Останнім  часом почастішали випадки отруєння чадним газом. Лікарі нагадують основні причини, симптоми та дії у випадку отруєння чадним газом.
- головний біль (самий ранній симптом);
-блювота;
-запаморочення;
-біль у грудях;
- дратівливість;
- сплутаність свідомості;
- порушення координації рухів;
- синюшний або яскраво-червоний відтінок шкіри;
- втрата свідомості.

Найчастіше отруєння побутовим і чадним газом відбувається серед дітей, залишених без належного нагляду, сплячих людей і людей, що знаходяться в стані наркотичного або алкогольного сп'яніння.

Отруєння газом вкрай небезпечне.

Головним принципом долікарської медичної допомоги (лише за умов, що немає жодної можливості отримати кваліфіковану допомогу) при отруєнні чадним газом є негайне усунення джерела надходження чадного газу. Ні в якому разі не можна запалювати світло або вогонь, тому що це може спровокувати вибух. У приміщенні необхідно відкрити вікна для свіжого повітря.

Постраждалого необхідно якнайшвидше винести або вивести (якщо він не втратив свідомість) на повітря та викликати «швидку».

Найважливіше – негайно, якщо є підозра на те, що погіршення самопочуття викликано отруєнням чадним газом, звернутися по кваліфіковану допомогу до медичного закладу! Якщо допомогу не надано своєчасно, то хворий може загинути.

Слід пам’ятати що своєчасне надання допомоги лікарем значно підвищить шанси на виживання, одужання.

Отруєння чадним газом


1 квітня 2022 рік

Перша медична допомога при надзвичайних станах

Послідовність надання
першої допомоги



·       1. Усунути дію на організм шкідливих факторів, які загрожують здоров'ю та
життю потерпілого (звільнення від дії електричного струму, винесення з отруєної
атмосфери, загашення одягу, що палає, витягання з води тощо).
2. Оцінити стан потерпілого, визначити характер та важкість травми,
найбільшу загрозу для життя потерпілого та послідовність дій щодо його
порятунку.                                                                        

3. Виконати необхідні для рятування потерпілого дії в порядку терміновості, відновити прохідність дихальних шляхів, зробити штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, іммобілізувати (знерухомити) ушкоджені частини тіла, накласти пов'язку тощо. 

4. Підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичного працівника.

·    5. Викликати швидку медичну допомогу або лікаря або ж організувати транспортування потерпілого до найближчого лікувального закладу.

Кровотечі.

 Кровотеча може бути зовнішньою (кров виливається назовні) або внутрішньою (кров виливається у внутрішні порожнини черепа, грудей, живота).Залежно від виду пошкоджених судин розрізняють наступні кровотечі:

Артеріальна кровотеча виникаєпри глибоких рубаних, різаних і колених ранах. Кров яскраво-червона,виливається пульсуючим струменем (в такт з скороченням серцевого м’яза. При пораненні крупних артерій (сонної, підключичної, плечової, стегнової, надколінної) виникає сильна кровотеча, якщо її вчасно не зупинити, то потерпілий може загинути протягом декількох хвилин. Для тимчасової зупинки кровотечі артерію вище місця поранення затискають пальцем и накладають джгут. Для цього використовують гумові джгути, стрічкові, також підручні засоби – гумову трубку, підтяжки, пояс, ремінь тощо. Джгут накладають вище рани,піднявши кінцівку вгору та заздалегідь притиснувши судину, що кровоточить,пальцями. Під джгут необхідно накласти м’яку прокладку (чисту хустину,серветку) для зменшення болю і можливого затискання шкіри. Джгут розтягнути(початковий відрізок залишається вільним), зробити 2-3 обороти впритул один до
одного, останній хід роблять поверх попередніх, кінці зв’язати. Кожен наступнийвиток джгута повинен бути слабшим за попередній. Не слід сильно затягуватиджгут, оскільки можна пошкодити м’язи, пережати нерви і викликати паралічкінцівки. Джгут накладають до тих пір, поки кровотеча не зупиниться. Час знаходження джгута на кінцівці небільше 2 годин, а взимку – 1 година. При більш тривалому часі утриманняджгута є небезпека омертвіння тканин знекровленої кінцівки. Через годину слідпритиснути судину пальцем вище за місце кровотечі, зняти джгут на 10-15 хвилин,потім знов накласти його трохи вище або нижче за попереднє місце. Потерпілого
доставити до лікувальної установи. Доджгута обов’язково прикріпити записку із зазначенням точного часу накладення.Зупинити артеріальну кровотечу можна також і максимальним фіксованим згинаннямураженої кінцівки. Цей метод застосовують до накладання джгута або в періодтранспортування постраждалого.

Схеманадання першої допомоги при артеріальній кровотечі:– притиснути артерію пальцями або кулаком вище місця поранення (кінцівки) або нижче (шия);– до накладення джгута тримати кінцівку у піднятому положенні;– завести джгут за кінцівку (підклавши під джгут серветку, хустинку) і розтягнути з максимальним зусиллям;– зробити перший виток джгута і перевірити пульс (його не повинно бути на тій кінцівці, на яку накладають джгут);– накласти наступні витки джгута з меншим зусиллям;– закріпити джгут і вкласти записку із зазначенням часу накладення джгута

Неприпустимо: гаяти час на звільнення постраждалої кінцівки від одягу;– маскувати джгут під одяг (джгут повинен бути добре помітним!);– негайно не накласти джгут правильно у разі посиніння кінцівки та з’явлення набряку;– при переломах кінцівки запиняти кровотечу на ній максимальним фіксованим згинанням;– у холодну пору року не вкрити кінцівку, на яку накладено джгут, для запобігання відмороження. Венозна кровотеча виникає при пораненні вен. Кров витікає поволі, в’ялим але рівномірним струменем, має темно червоний колір. При несильній кровотечі на рану накладають давлючу пов’язку.

Схема надання першої допомоги при венозній кровотечі: обережно зняти бруд зі шкіри навколо рани, в напрямку від рани;– обчищену ділянку шкіри обробити йодом;– накрити рану стерильною або будь-якою чистою серветкою повністю прикривши краї рани;– накласти стисну пов’язку;– дати знеболювальне (1-2 таблетки анальгіну);– викликати лікаря або терміново доставити постраждалого до лікарні.

Неприпустимо: накладати джгут при венозній кровотечі;– промивати рану водою;– лити у рану спиртові або будь-які інші розчини;– обробляти йодом саму рану;– прикладати вату безпосередньо до рани;– не звернутися до лікаря, якщо: 1) рана розміром більше 1,0-1,5 см; 2) велика кровотеча з рани; 3) у потерпілого немає щеплення проти правця;4) рана розташована на пальцях кисті або стопи; 5) рана сильно болить; 6) виникло почервоніння і набряк шкіри навколо рани, підвищилася температура тіла; 7) при будь-яких укушених або забруднених землею ранах.

Капілярна
кровотеча 
буває при пошкодженні найдрібніших кровоносних судин (капілярів) при зчісуванні шкіри і поверхневих ранах. Кров сочиться зі всієї поверхні рани, витікає поволі, по краплях.

Перша допомога – змазати шкіру навкруги рани йодом і накласти стерильну пов’язку.

Внутрішня кровотеч адуже небезпечна для життя, кров виливається у внутрішні порожнини і
зупинити її практично неможливо. Розпізнається за зовнішнім виглядом потерпілого (блідість, виступає липкий піт, дихання часте).Допомога заключається у здійснені виклику екстенної медичної допомоги.

Поранення. Терміново зупинити кровотечу. Захистити рану від забруднення та інфекції — накласти стерильну або чисту пов'язку, за наявності дезінфікуючих засобів (перекис водню, розчин
фурациліну, спиртовий розчин йоду тощо) протерти шкіру довкола рани, видалити невеличкі чужорідні тіла тільки з поверхні та довкола рани; якнайшвидше доставити пораненого в лікувальний заклад, суворо дотримуючись правил транспортування для конкретного типу поранення. Не можна промивати рану водою, засипати ліками, змазувати мазями, накладати вату!

Забій. Забезпечити спокій ушкодженому органові, стягнути пов'язкою, прикласти охолоджений предмет.

Розтяжка. Зафіксувати суглоби, прийняти знеболювальне.

Вивих. Накласти холодний предмет; застосувати обезболювання, іммобілізувати кінцівку в положенні вивиху.

Перелом. Терміново іммобілізувати кістки в місці перелому накладанням шин, провести профілактику шоку на загальних засадах; транспортування та, особливо, перекладання повинні
бути вкрай обережні.

Здавлення. При аваріях на транспорті, обрушенні будівель, завалах, зсувах  снігу, піску чи грунту, та, навіть, у звичайному поході до лісу можуть виникнути ситуації, коли людина виявиться затиснута між уламками важких предметів. У цьому випадку відбувається сильне здавлювання і навіть розтрощування м’язів, внаслідок чого розвивається їхнє  змертвіння і всмоктування в кровообіг продуктів розпаду, що призводить до порушення діяльності всіх органів і систем організму.
Синдром тривалого здавлювання – це небезпечна травма опорно-рухового апарату, який виникає при перебуванні під тисненням 4-6 годин. Запідозрити синдром здавлювання слід у таких випадках:

  • коли кінцівка здавлена більше 15 хвилин;
  • при появі набряку та зникненню рельєфу м’язів;
  • якщо не прощупується пульс на кінцівках.

Затиснута кінцівка набрякає так сильно, що стає схожою на дерев’яну і за твердістю, і за звуком, який виникає при легкому постукуванні по ній. Ознаками синдрому здавлювання є також і поява рожевої або червоної сечі, різке погіршення стану потерпілого після звільнення від предметів, що здавлюють.
 
Схема надання першої допомоги:

  • обкласти кінцівки, що придавлені, пакетами з льодом, снігом або пляшками з холодною водою;
  • дати знеболювальне (2-3 таблетки анальгіну);
  • викликати швидку допомогу;
  • накласти джгути на кінцівки, до їх вивільнення, вище місця здавлювання;                                                   
  • відразу ж після вивільнення кінцівок туго забинтувати їх і зафіксувати шиною (з будь-якого підручного матеріалу);
  • запропонувати постраждалому багато теплого пиття;
  • повторно прикласти холод до пошкоджених кінцівок;
  • до прибуття медиків продовжувати давати багато теплого пиття постраждалому.

Забороняється:

  • вивільняти кінцівку, що здавлена, без попереднього накладання джгутів та прийому постраждалим великої кількості рідини;
  • зігрівати здавлені кінцівки.

Кровотеча. Типи кровотечі. Перша допомога.

Домедична допомога. Порізи та поранення.

Перша допомога при забиттях, розтягненнях, вивихах 

Переломи та інші травми кінцівок


30 березня 2022 рік


Перша допомога при уражені білим  фосфором


Що це за бомба

Фосфорні боєприпаси, начинені білим фосфором. Температура його горіння —
близько 800 °C. Запальна суміш може розповсюджуватись значною територією, до
кількох сотень метрів. За своєю дією фосфорні бомби нагадують напалм, розповів
Суспільному військовий експерт Сергій Згурець.

"Білий фосфор забезпечує високу температуру горіння, яка погано
гаситься. Така бомба може знищувати великі площі і наносити велику шкоду живій
силі і техніці"

Фосфор, який використовується у боєприпасах — самозапальний. Він спалахує
від контакту із киснем, тому загасити його складно.

Чи дозволена ця зброя

Через високу температуру горіння фосфор спричиняє тяжкі та болісні
каліцтва. Вдихання парів може випалювати легені, а на тілі фосфор може
продовжувати горіти після вибуху. Саме тому додаткові протоколи 1977 року до
Женевської конвенції забороняють застосування таких боєприпасів.

Допомога під час ураження білим фосфором

У випадку ураження потрібно якнайшвидше скинути одяг, до якого прилипли
частки фосфору. А до пошкоджених ділянок тіла потрібно перекрити доступ кисню,
для прикладу промити рани великою кількістю води. "Але висока температура
суттєво ускладнює гасіння таких боєприпасів із сумішшю".

Лікувати поранених фосфорними боєприпасами має спеціальний медичний
персонал.

Якщо фосфор потрапив на предмети, їх можна загасити рясно поливаючи водою,
чи засипаючи піском або грунтом, поки до фосфора не перестане надходити кисень.


Що робити, якщо ворог застосовує фосфорні бомби?


24 березня 2022 рік. 

Позначення захисної споруди

Місце розташування захисної споруди позначається за допомогою таблички. Біля вхідних дверей до захисної споруди розміщується табличка розміром 60 х 50 см із написом «Місце для укриття» та зазначенням номера споруди, її власника або юридичної особи, яка утримує захисну споруду на балансі. Також на табличці зазначається місце зберігання ключів, відповідальна особа за утримання та експлуатацію сховища в мирний час, її місцеперебування і номер телефону.

 

Засоби пожежогасіння та протипожежна безпека

 

Захисна споруда обов’язково має бути забезпечена первинними засобами пожежогасіння, обладнана системами внутрішнього протипожежного водопостачання, пожежної автоматики та сигналізації. Місця розташування первинних засобів пожежогасіння, план евакуації із захисної споруди позначаються й освітлюються. У захисній споруді забороняється зберігати або використовувати легкозаймисті, небезпечні хімічні та радіоактивні речовини.

  

Входи

Входи до захисної споруди мають забезпечувати вільний доступ усередину їх приміщень, можливість користування ними особами з інвалідністю та іншими маломобільними групами населення і мати достатню пропускну спроможність. Підходи до зовнішніх дверей, двері та сходові марші мають утримуватися у справному стані, очищуватися від бруду і сміття, а в зимовий час – від снігу і льоду. Захаращення входів не допускається.

Освітлення

 

Захисна споруда має забезпечуватися штучним освітленням. У ній не допускається прокладання тимчасових електричних та інших інженерних мереж, а також незакріплених електричного обладнання і світильників. Електричні світильники мають бути захищеними від механічного пошкодження.

Використання світильників із незахищеними лампами розжарювання не допускається. Для освітлення захисних споруд можуть використовуватися світлодіодні та інші енергоощадні лампи. Використання люмінесцентних ламп для систем освітлення захисних споруд не допускається. Усі розетки, встановлені в захисній споруді, мають обладнуватися трафаретними позначеннями: «Радіо», «Телефон», «220 В».

Утримання та експлуатація систем водопостачання та каналізації

 

Водопостачання сховища здійснюється від мережі централізованого водопостачання. Для створення запасів води використовують баки (ємності), які мають бути виготовленні з матеріалів, дозволених для застосування у зазначених цілях.

Після заповнення відсіків сховища учасниками освітнього процесу, користування санвузлами допускається, тільки якщо працюють водопровідна і каналізаційна мережі, що дозволяє змив унітазів.

Якщо системи каналізації або зовнішнього водопостачання пошкоджено або вони вийшли з ладу, установлюють обмежений режим споживання аварійного запасу води, а також користуються фекальними баками.

 

Обладнання найпростіших укриттів

Обладнання найпростіших укриттів має забезпечувати можливість безперервного перебування в них населення впродовж не менше 48 годин.

З цією метою найпростіші укриття забезпечуються:

·       місцями для сидіння (лежання) – лавками, нарами, стільцями, ліжками тощо;

·       ємностями з питною (з розрахунку 2 л на добу на одну особу, яка підлягає укриттю) та технічною водою (за відсутності централізованого водопостачання);

·       контейнерами для зберігання продуктів харчування;

·       виносними баками, що щільно закриваються, для нечистот (для неканалізованих будівель і споруд);

·       резервним штучним освітленням (електричними ліхтарями, свічками, гасовими лампами тощо);

·       первинними засобами пожежогасіння (відповідно до встановлених норм для приміщень відповідного функціонального призначення);

·       засобами надання медичної допомоги;

·       засобами зв’язку та оповіщення (телефоном, радіоприймачем);

·       шанцевим інструментом (лопатами штиковими та совковими, ломами, сокирами, пилками-ножівками по дереву, по металу тощо).

Для учасників освітнього процесу найбезпечніше, щоб укриття розташовувалося безпосередньо в закладі освіти, а не на відстані в окремій будівлі. Якщо укриття знаходиться поруч зі школою, є ризики, що не всі діти зможуть встигнути вчасно евакуюватися, адже під час повітряної тривоги кожна секунда переміщення до укриття може коштувати життя.




15 березня 2022 рік

Мінна небезпека


10 березня 2022 рік.




2 березня 2022 рік  











25 лютого 2022 рік.

Увага всім!

24 лютого 2022 року в Україні розпочалась повномаштабна війна! Дорогі діти , ви потребуєте зараз особливої турботи та уваги. Через невеликий життєвий досвід і особливості дитячої психіки вам загрожує більше небезпек — фізичних та психоемоційних — ніж дорослим. Водночас існують інструменти, які дозволяють мінімізувати ризики та вберегти  ваше фізичне та психічне здоров’я . 
Дізнайтеся важливі правила безпеки дітей під час війни. Перегляньте відео.


Захисні споруди Цивільного захисту

Немає коментарів:

Дописати коментар